Ekonomisi

Geçim Kaynakları ve Ekonomi

Çitgöl'ün başlıca geçim kaynakları tarım, hayvancılık, nakliyecilik ve hasır imalatıdır.

Hasır imalatı, Simav gölüne yakın olan köylerde bir hayli yaygındır. 1960'lı yıllara kadar Simav gölünden elde edilen sazlardan hasır imal edilerek bu iş kolundan önemli gelir elde edilmiştir. Dokunan hasırlar, Osmanlı döneminde hayvanlarla, Cumhuriyetin yakın dönemlerinde ise kamyonlarla Uşak, Balıkesir, Sındırgı, Akhisar, Kırkağaç ve Ödemiş'e satmaya götürülürdü. Osmanlı döneminde bu ticarete Yolculuk denirdi. Hasırcılığın çok yaygın olduğu dönemlerde Çitgöl'ün 200 hanesi rençberlik yaparken, 60 hanesi de hasır ticareti ile uğraşmakta idi.
Gölün kurutulmasından sonra hasırcılık önemini yitirmeye başlarken halıcılık ön plana çıkmıştır. Günümüzde ise hasırcılıktan ziyade halıcılık yaygın hale gelmiş durumdadır.
Hasır imalatı Çitgöl ile özdeşleşmiş durumdadır. Beldede halen hasır dokuma işi sürdürülmektedir.
Çitgöl'de hasır dokunan tezgâhların; 26 delikten oluşan hasır tarağı, iki adet tahtası, tezgâhın her iki yanında bulanan ve aykırt denilen kalın çubukları bulunur. Kaba hasırın dokunması ortalama 15 ila 20dakika sürer. Bu hasırlargenelde2 metre 15 cm uzunluğunda ve 1 metre 20 cm. eninde olur. Bunun yanı sıra 30 delikli iyi hasır dokunur. Bu hasırlar kamışların en iyi yerlerinden yapılır, cami ve evlerde kullanılır. 2009 yılı itibarıyla kaba hasırın fiyatı 6 TL, 3 metrelikiyi birhasırise 15TL'dir. Vaktiyle Simav Gölü'ndentemin edilen kamışlar, günümüzde Örenli köyünden veya Gediz çayından getirilmektedir.